Tak jako série fotek promítaná v dřevěné krabičce s otvory i místní dědictví může být představeno z různých perspektiv.

Z čeho pramení nedůvěra v kapitalismus?

Pan Jiří Suchý používá tento slogan: "Kapitalismus je lepší než socialismus, ale mnohem horší, než jsem čekal."
Zdroj:Osobnosti na ČT24, 24. 5. 2011

Problém je, že když hovoříme o kapitalismu, tak máme na mysli spíš tzv. „Crony capitalism", bratříčkovský, státní, předstíraný, jánabráchystický kapitalismus.
Ale ten s pravou podstatou kapitalismu nemá už nic společného.

Crony capitalism

Co to je „crony“ kapitalismus?

Wikipedie

Státní, předstíraný, jánabráchystický kapitalismus je termín popisující ekonomiku, kde úspěch v podnikání je založen na úzkých vztazích podnikatelů a představitelů státu, či veřejné správy. To se může projevovat upřednostňováním při rozdělování povolení, státních zakázek a dotací, ve speciálních daňových výjimek nebo dalších forem státního intervencionalismu.

Cambridgský Slovník

Ekonomický systém, kde členové rodiny a kamarádi představitelů státu (veřejné správy) a významní podnikatelé dostávají neoprávněné výhody ve formě zakázek, půjček apod. Do tohoto státního, předstíraného, jánabráchystického Kapitalismu jsou zapojeny státem vlastněné firmy.

Angličtina pro studenty

Státní, předstíraný, jánabráchystický kapitalismus je pejorativním výrazem používaným při popisování korupčních podnikatelských vztahů, do kterých jsou zapojeni představitelé státu a státní správy. Popisuje úspěch v podnikání založený na úzkých vztazích mezi podnikateli a představiteli státu, či veřejné správy. Slovo „crony“ znamená kámoš.
Co obvykle dělají politici, když se stanou představitelé státu, či veřejné správy? Pomáhají členům své rodiny, kamarádům vydělat peníze tím, že je odmění vládními (veřejnými) zakázkami, povoleními, speciálními daňovými výjimkami, apod.

Milan Šmíd v Britských listech ho překládá jako "jánabráchystický kapitalismus".
„Domnívám se, že mnohem lépe to vyjádřil americký ekonomický komentátor Robert J. Samuelson, když se snažil po asijské krizi a pádu východních trhů v roce 1998 vysvětlit krizi globálního kapitalismu. On tehdy ten náš kapitalismus nazval "crony", což se dá přeložit jako "jánabráchystický kapitalismus."
Zdroj: Milan Šmíd: Mafie a spiknutí v českých zemích (http://blisty.cz/files/isarc/0004/20000410a.html)

Strana Svobodných ho nazývá „Předstíraným kapitalismem“.
S pohledem, že neselhal kapitalismus, ale socialismus, korporativismus, předstíraný kapitalismus (crony capitalism) či fašismus, se v médiích těžko setkáte.
Zdroj: Marek Numerato: Zástupce 1 % na Wall Street. Názory, které v televizi neuslyšíte
(http://www.svobodni.cz/media/clanky/1380-numerato-zastupce-1--na-wall-street-nazory-ktere-v-televizi-neuslysite/)

V našich podmínkách si projevy „Crony kapitalismu“můžeme přiblížit na těchto příkladech:

Pokud chcete u nás začít podnikat, Státní správa řemeslníkovi - živnostníkovi nezkolauduje řemeslnou dílnu, pokud nesplňuje nejrůznější bezpečnostní limity. Jiná složka státu ale korporaci poskytne investiční pobídku, daňové prázdniny a dotaci na výstavbu montovny se špičkovou technologií, kde manuální dělníci pod výkonnostními normami montují do výrobků tzv. " kurvítka", která snižují životnost výrobku těsně za hranici záruční lhůty.

Je toto ještě kapitalismus?

Začínající podnikatelce státní správa nedovolí vyrábět domácí marmeládu, či paštiku dokud nevybuduje téměř "plastovo-nerezovou laboratoř" přesně podle hygienických podmínek stanovených směrnicí.

Jiná státní instituce ale poskytne investiční pobídku, daňové prázdniny a dotaci  z veřejných zdrojů nadnárodnímu obchodnímu řetězci na superčistý provoz, kde pracovníci přebalují prošlé potraviny, omývají zapáchající salámy, či poskytne investiční dotaci masokombinátu na výrobní linku, kde se do potravin přidávají různé stabilizátory, ochucovadla a vodu.

A na závěr tohoto cirkusu státní správa vydává různá nařízení a vyhlášky, kolik musí být ve výrobku minimálně kuřecího masa, aby se to mohlo nazývat "kuřecí paštika".

Tváří tvář těmto paradoxům se nemůžeme divit, že v průzkumech veřejného mínění si 10 - 21 % lidí myslí, že podnikatel je lump, podvodník, že podnikání je synonymum pro korupci a podvod. Že kapitalismu ztrácí jejich důvěru.

Toto ale není kapitalismus.

Pro pokračování se musíte přihlásit

Vyhledávání

Přihlášení čtenáře

E-mail:
Heslo:

Radek Novotný
a DigitalStoryTelling

Radek Novotný Radek Novotný je podnikatel, konzultant, vědec a školitel. Již 10 let pomáhá obcím a neziskovým organizacím i soukromým osobám prezentovat místní dědictví formou digitálních příběhů a videí na multimediálních zařízeních.

Radek Novotný
novotny@digitalstorytelling.cz